Jaak Aaviksoo, kõrgharidus ja digimuutumine

Digimon_-_Magnamon_Wallpaper__yvt2Ehk mäletate multikat nimega Digimonid, kus mänguloomad digimuutusid kangelaslikeks olenditeks. Tundub, et sellise digimuutumise on kõrghariduse teemal läbi teinud ka kaitseminister Jaak Aaviksoo.

Veel viis aastat tagasi rääkis Aaviksoo Tartu ülikooli rektori ametis, et kõrgharidusse on vaja rohkem kaasata eraraha. 12. märtsil 2005 ütles Jaak Aaviksoo: ”Meie silmakirjalik olukord, kus me väidame, et meil on tasuta kõrgharidus, peab lõppema, sest see on ebaõiglane nende tudengite suhtes, kes maksavad juba täna oma õpingute eest ise.”

Mida arvab aga Aaviksoo täna? Isamaa ja Res Publica Liitu kuuluv kaitseminister Jaak Aaviksoo, kes aastatel 1998 – 2006 oli Tartu ülikooli rektor, leiab, et tasuta kõrgharidus on igati põhjendatud ning rahalised vahendid selleks riigieelarvest leitavad.

Olgu siin kohal märgitud, et tegelikult tunnistab ka IRL ise, et ega see lubatud tasuta kõrgharidus kõigile, päris igaühele ikka mõeldud ei ole.

Tõsi, ilusaid reklaamibüroo poolt tehtud loosungeid on kerge loopida. Sisu loeb! Tegelikult tuleks rääkida sisust ehk kuidas päriselt võimaldada kõrgharidus kõigile, kes seda soovivad.

Rääkides Eesti hariduse tulevikust, siis ei tohiks olla eesmärgiks mitte kvantiteedi, vaid kvaliteedi tõstmine. Me vajame hariduses kvaliteedireformi, mille käigus tuleb Eestile luua korralik stipendiumide ja õppetoetuste süsteem ning oluliselt suurendada erakapitali kaasamist kõrgharidusse.

Just muudatused sisus on see värskenduskuur, mida Eesti kõrghariduse maastik vajab.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga