Loodan, et uus Tallinna kultuuriväärtuste juht suudab jääda oma otsustes objektiivseks

Kolmapäeval sai Tallinna Kultuuriväärtuste amet endale uue juhi, kelleks on kesklinna endine vanem Aini Härm. Kui eelnevad nädalad hirmutati mind jutudega, et uueks juhiks saab Katrin Siska, siis päevalõpuks läks justkui hästi.

Tuletades meelde Tallinna juhtide viimaste aastate tegevusi kultuurivaldkonnas (siin kohal ei ole vaja liiga kaugelt näiteid otsida, võtame näiteks kultuuriasutuste maamaksu tõusu 2,5%-le), siis on selge, et Aini Härmal lihtne uuel kohal olema ei saa. Eesootavad ebamugavad otsused. Ma siiralt loodan, et ta suudab pealinna kultuuritegevuse rahastamist või kultuuriruumi arengut puudutavaid otsuseid tehes jääda objektiivseks ning arvestada kultuurivaldkonna huvisid.

Viimastel aastatel on kultuuriasutused Tallinnas jäänud vaeslapse rolli ja neid eelistatakse mitte toetada. Kui täna on üheks päästerõngaks SA Tallinna 2011 tarvis eraldatud ligi 3,4 miljonit eurot, siis kultuuripealinna aasta lõppemisega lähevad need võimalused lukku. Oluline on, et täna SA-le Tallinn 2011 linna poolt eraldatud 3 451 229 eurot jääks kultuurivaldkonda, mitte ei suunataks mõnda linnavõimu eraprojekti, näiteks Tallinna TV-sse või muposse. Ma usun, et antud vahendite kasutamist puudutavad otsused pole Aini Härmile lihtsad, kuid loodan siiralt, et ta suudab nende vahendite eest võidelda ning need jäävad kultuurirahastamisse alles.

28560_396752204123_161765349123_3923806_7628099_nTallinn peaks olema kultuurne linn kogu aeg, mitte ainult kultuurpealinna tiitlit kandes. Kultuuri rolli linnaelanike igapäeva elus ei tohi alahinnata. Teatrid, kontserdid, muuseumid rikastavad, harivad ja kujundavad meie elustiili. Mida kvaliteetsemaid elamusi me suudame omavalitsusena pakkuda, seda rahulolevamad ja intelligentsemad on meie inimesed. Seepärast on oluline, et linn arendaks oma kultuuriruumi pidevalt. Kahjuks on viimastel aastatel Tallinna enda poolt kultuuritegevuse toetamine soiku jäänud.

Erinevad kultuurivaldkonnas tegelevad inimesed on täna mures, et neil puudub linnaga dialoogi pidamise võimalus. Ma loodan, et ka see olukord muutub tulevikus. Et pealinna kultuuriruum areneks, on oluline, et siinsed asutused, seltsid, MTÜd saaksid oma tegevust arendada. Kahjuks pole aga Tallinna linna viimane samm ärimaa maksumäära tõstmisest maksimumini märk soodsa tegevuskeskkonna loomisest või kultuuri arengu toetamisest.

Ma loodan, et Aini Härmil jätkub julgust ja ta seisab Tallinna kultuurielu arendamise eest. Jõudu uuele ja traditsiooniline soe käepigistus Kultuuriväärtuste ameti uuele juhile.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga