Nõmme lasteaedadest

582084_10200796476865425_1526907111_nKaks päeva tagasi lugesin ma kuidas Nõmme linnaosa vanem Erki Korp hooples sellega, et hakkab Nõmmele 400 kohalist lasteaeda ehitama. Täna lugesin Nõmme Sõnumitest, kuidas ma saaksin volikogus linnukese kirja, kui teeksin ettepaneku Lootuse ja Valdeku nurgal olev metsatukk munitsipaalomandisse taotleda, et sinna lasteaed ehitada.

Alustame algusest. Olgu esimese asjana öeldud, et minu meelest on praegune lastehoiusüsteem Tallinnas pisut vanamoodsaks ja paindumatuks muutunud. Täna on Tallinnas puudu üle 6000 lasteaiakoha. Selge on see, et üleöö neid kohti juurde ei loo. Selleks ei ole piisavalt raha ega võimalusi, et homme vajaminevat arvu lasteaedasid ehitada. Seetõttu on mul ettepanek muuta lastehoiusüsteem pailikumaks. Lõpuks on ju kõige olulisem see, et lapsed saaksid parima lastehoiuteenuse, kus nad oleksid hästi hoitud. Lastehoid peab olema turvaline, hoolitsetud ja motiveeritud õpetajatega, lapsel parim koht kus õppida ja mängida kuni tema vanemad on tööl. Tulevikus võiksime rääkida lastehoiuteenuse, mitte lasteaiakoha tagamisest. Lapsevanematel on eelkõige oluline, et nende laps oleks hoitud ja seda parimal viisil.

Tulles tagasi Nõmme ja linnaosa praeguse juhi väljaütlemiste juurde, siis ükskõikseks need mind ei jätnud. Tunnistan, et need tekitasid minus vastakaid emotsioone.

On tore, et Nõmmele plaanitakse kunagi, kaugemas tulevikus, uut mitmesaja kohalist lasteaeda. Just, kaugemas tulevikus, sest Erki Korp enda pressiteadetes on jätnud ütlemata kõige olulisema. Lõuna tänava lasteaeda planeeritakse ehitada kõige varem 2016. aastal. Nii on kirjas Tallinna uues lasteaedade programmis. Mul on hea meel, et linnaosa vanem toetab uue lasteaia ehitamist, kuid see ei ole kaks nädalat vana idee, mis sündis Erki Korpi peas. Tegu on “Tallinna koolieelsete munitsipaallasteasutuste arendamise programm 2013-2021 “Lasteaiakoht igale lapsele”” kavast võetud mõttega, mis tehti aasta tagasi nimetatud programmi koostamist arutanud töörühmas. Kuidas ma seda tean?  Ma osalesin selle töörühma kohtumistel. Nõmme linnaosa vanemat ma nendel koosolekutel ei näinud.
Lisaks Lõuna tänava haigla lasteaiaks ümberehitamisele on samas programmis ettenähtud lasteaia ehitamine Valdeku ja Lootuse tänava nurgale või Kadaka tänavale. Teisisõnu, nimetatud programmis nähakse ette Nõmmele kahe lasteaia ehitamist aastatel 2016 ja 2018 ning raha on planeeritud nendeks tegevusteks 25 000 ja 29 000 eurot.

Väljavõte programmist „Tallinna koolieelsete munitsipaallasteasutuste arendamise programm 2013–2021 „Lasteaiakoht igale lapsele””.

investeeringud

Mis puudutab minu tööd linnavolikogus ja lasteaedade eest seismist, siis ma ei ole nõus Erki Korpiga, kes arvab et peaksin eelkõige võitlema selle nimel, et Nõmme saaks endale Valdeku ja Lootuse nurgal asuva metsatuka. Mulle tundub, et lasteaedasid aitaks palju rohkem nende eelarvete suurendamine, kui mõne maatüki munitsipaalomandisse taotlemine. Tallinna (sh Nõmme) lasteaedades tuleb lõpetada praeguse linnavalitsuse peale sunnitud säästurežiim ning leida võimalus nende rahastamise suurendamiseks. Olen teinu ettepaneku suurendada lasteaedadele makstavat pearaha tänaselt 106 eurolt 160 eurole. Kahjuks Erki Korpi ülemus ja hea tuttav Tallinna linnapea Edgar Savisaar ütles sellele ettepanekule EI. Tema arvates on Tallinna lasteaedades kõik hästi ja lisaraha neile juurde anda ei ole vaja. Kas Nõmme linnaosa vanem tegi midagi, et Nõmme lasteaedade pearaha suureneks. Vastu on, et ei teinud. Ta vaatas vaikides peale, kuidas lasteaedade lisaraha taotlus maha hääletati.

Ma saan aru, et alanud on valimiskampaania ja viimaseid Nõmme Sõnumeid lugedes jääb mulje, et kuna Erki Korpil ei ole enda töötulemustest palju kirjutada, siis püüab ta igal sammul mind halvustada. Kui see teeb teda õnnelikumaks, siis las nii olla. Mina usun, et kõik see, mida sa teistele teed tuleb ringiga sulle endale tagasi. Sellepärast siiras soovitus Erkile. Selle asemel, et teiste nägu poriseks määrida peaks ta Nõmme linnaosa vanemana keskenduma sellele, kuidas Nõmme lasteaedade olukord paremaks muuta. Kuidas teha nii, et Nõmmel lasteaedade järjekordades ootavad lapsed saaksid endale koha. Nagu ma juba ütlesin, siis ma ei usu, et Nõmme lasteaedade ja lasteaia järjekorras ootavate mudilaste mured lahendaks ühe roheala munitsipaalomandisse taotlemine. Selleks, et Nõmme lasteaiad saaksid korda ja ehitatud ka uus lasteaed on vaja linnal lasteaedadesse senisest enam investeerida. Linnajuhtidel tuleb leida endas soov ja tahe anda lasteaedadele lisaraha seeläbi, et suurendatakse ühe lapse kohta makstava pearaha 160 eurole.  Samuti tuleb ette näha linnaeelarves raha Nõmmele uue lasteaia ehitamiseks. Ma võin lubada, et kui on olemas Edgar Savisaare ja Erki Korpi kirjalik lubadus, et 2014. aasta Tallinna eelarves on Nõmmele uue lasteaia ehitamiseks vahendid olemas, olen mina valimis tegema ettepanekut anda vaja minev maatükk Valdeku ja Lootuse nurgal Nõmmele. Et sinna ehitada lasteaed.

Kahjuks on täna olukord see, et praegused linnajuhid, kelle hulka kuulub ka Erki Korp ise, ei pea vajalikuks järgmise kolme aasta jooksul Nõmmele lasteaia ehitamist. Nii on see kirjas Tallinna uues lasteaedade programmis.

PS! Et Erki Korp ei saaks mind taaskord süüdistada linnavolikogu istungilt põhjuseta puudumises, siis olgu öeldud, et eile ma puudusin istungilt, sest olen haige.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga