Koduomanikele võrdne maamaks – 0 krooni

Ebaõiglase maamaksu koorma all on Tallinlased pidanud elama nüüdseks juba kaks aastat.

Samal ajal kui linnavõim laristab ligi miljon krooni tallinlaste raha enda reklaamikampaaniateks, tuleb pealinlastel maksta oma kodu eest (tihti) ülejõu käivat maamaksu.

See oli 2007. aasta november, kui Savisaare eestvedamisel otsustas linnavalitsus tõsta Tallinna koduomanikel maamaksumäära kaks ja pool korda.

Ma usun, et ilma liialdamata võib öelda, et kõige valusamalt tabas see räige maksahoop Nõmme linnaosa ja sealseid elanike. Miks? Sest Nõmme on Tallinna üks nendest vähestest linnaosades, kus on väga-väga-väga palju eramajasid ning just eramajade omanikele oli maamaksu tõus eriti valusaks hoobiks.

Toona (kaks aastat tagasi) arvas linnapea maamaksu tõstmisest järgnevat: “Ma arvan, et inimesed, kes on kaugelenägelikud, ei ole pahased meie peale, et maamaksu määr peab olema õiglane,” rääkis Savisaar pressikonverentsil. “Praegu on ta kindlasti olnud ebaõiglane.” (Eesti Päevaleht online, 28.11.2007 ).

Mõni aeg hiljem oli linnavõimule selge, et vaja on leida põhjendus, mida linlased maamaksu tõstmisest võidavad. Keskerakonna peasekretäri põhjendus kõlas nii: „Tallinna maamaksust tuleva rahaga lõpetatakse 2011. aastaks Tallinna kanaliseerimine.“ (Delfi, 16. detsember 2009).

Õnneks ei ole 2011. aasta enam kaugel ja Tallinna kanaliseerimine saab lõpetatud. See tähendab, et koduomanikke koormava maamaksu saab ära kaotada. Aluse selleks annab ka maamaksuseadus, mille järgi on kohalikul omavalitsusel võimalus vabastada maamaksust kuni 3000m2 kodualust maad. Kahjuks ei ole Tallinn seda võimalust kasutanud.

Ma olen visalt seisnud selle eest, et linnavalitsus pealinna koduomanikud maamaksust vabastaks ja vaatamata linnavalitsuse ükskõiksusele ei kavatse ma alla anda. Seetõttu pöördusin ma täna koos Nõmme reformikatega Nõmme halduskogul poole, et halduskogu teeks Tallinna Linnavolikogule ettepaneku alates 1. jaanuarist 2011 Tallinna koduomanikud maamaksust vabastada.

DSCF9335

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga